Днес, 11.02.2024г. – Живата памет на Вис виталис

Ds olil

1997 – Преподавателите от Математическата гимназия в Казанлък започнаха ефективни стачни действия с искане за 100-доларови заплати.

1997 – Медикаменти и сладкарски изделия на стойност 75 хиляди /стари/ лева дари на Помощното училище в с. Ветрен Евангелската баптистка църква в Казанлък.

1999 – Над 5000 от дяловете, всеки на стойност 10 хиляди /стари/ лева, предостави държавата на Община Казанлък от пререгистрираното на 11.02.1999 г. старозагорско дружество ВиК в ООД. 49% от дяловете бяха разпределени между общините в региона, 51% останаха държавни.

1999 – Книгата „Езикът, който лекува“ на психотерапевта Румен Бостанджиев бе представена на казанлъчани. КНСБ в Казанлък организира с негово участие семинар на тема „Съвременни психотерапевтични методи“.

2000 – „Основните характеристики на неговото ръководство са ред, дисциплина, икономия, но липса на диалог“ – такава оценка даде председателят на Регионалния съвет на КТ „Подкрепа“ в Казанлък Цветанка Пискова за първите 100 дни от управлението на кмета Стефан Дервишев.

2001 – Към тази дата Домашният социален патронаж в Казанлък обслужваше 198 души от града и селата. Месечната издръжка на един човек бе 36 лв. Храна се приготвяше и за 50 социално слаби граждани.

2001 – Полицейският служител от Сливен Красимир К. простреля смъртоносно 30-годишния Ивайло Хр. пред дискотеката в центъра на гр. Шипка. Ивайло почина в казанлъшката болница.

2002 – 79 тона ориенталски тютюн и 4 тона „Бърлей“ бяха изкупени от началото на изкупната кампания в община Казанлък. Тютюнопрозводителите през 2001 г. бяха 190. През 2002-ра бяха със 70 повече.

2004 – Усилена подмяна на осветителните тела в населените места в община Казанлък протичаше в този момент. Те наброяваха общо 8 хиляди, от тях 6450 – в Казанлък. 5849 от осветителните тела към момента бяха на повече от 10 години.

2008 – Над 300 геймъри се включиха в турнира по Кънтър Страйк, организиран от радио „Вис  виталис“ по повод 15-тата му годишнина, която продължаваше и в началото на 2008 г. Първи в своеобразния супер турнир стана отборът от клуб „Астра“. Кънтър Страйк бе най-популярната онлайн екшън игра в света, играна от над  19,5 милиона души по целия свят.

2012 – Народно читалище „Искра“ – Казанлък намери място в уникалната Енциклопедия „Възрожденски читалища“, издадена от  Министерството на културата. Казанлъшкото читалище е едно от първите в страната. Създадено е през 1860 г., то е и първото със собствена читалищна сграда. Енциклопедията бе уникална по своя характер и отразяваше миналото и настоящето на близо 300 читалищни организации, възникнали в периода от 1856 г. до началото на Първата световна война.

2015 – 34-годишният казанлъчанин Милен Хр. бе арестуван на пункта Капитан Андреево с повече от два килограма хероин. Той пренасял дрогата от Одрин за Атина по поръчка на 47-годишен турчин.

2016 – Росен Дончев е класиран с най-висока оценка на първо място на конкурса за началник отдел „Култура и туризъм“, потвърдиха за Пресс ТВ източници от Община Казанлък.

2016 – 200 жители на ромската махала в Казанлък и околните блокове са били анкетирани по проект “Информирани и отговорни към природата и самите себе си“ изпълняван от СНЦ „ Подкрепа и развитие“, с подкрепата на Община Казанлък. Той е финансиран от фондация „ЕкоОбщност“  по програма „Съгради Промяна“, изпълнявана с подкрепата на Фондация „Чарлз Стюарт Мот”. Анкетирани са били 109 мъже и 91 жени  на възраст от 18 до 91 години, съобщиха от Община Казанлък.

2019 – 20 болнични легла с шкафчета бяха дарени в УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“. Дарението е от принцесата на Саксония Теофана фон Саксен и е на стойност около 10 000 лв.

2019 – Заради безконтролна сеч, разрешена от Галина Стоянова, нарушаване на българското законодателство и уронване престижа на общината днес отново казанлъчанката Боряна Алексиева сама на протест поиска оставката на кмета но Казанлък. Протестиращата дама бе пред сградата на администрацията с микрофон и тонколона, за което има разрешително. Въпреки това общинският служител Юлиян Стоев – контрольор „Чистота и обществен ред“ влезе в пререкание с Алексиева и се опита да я изгони, защото пречела на общинските служители да работят. Боряна Алексиева от близо година разследва безконтролна сеч в Старата река, близо до танковия мост в Казанлък. С документи са констатирани множество нарушения, а местната прокуратура откри данни за престъпление. Това е трети поред порест на Боряна Алексиева с искане на оставката на Галина Стоянова. Макар и абсолютно сама тя не се отказва да заяви гражданската си позиция и да използва правото си на протест.

2021 – Опасно надвиснал над пешеходната пътека бе светофарът, който монтираха в това време на кръстовището на главния булевард „Александър Батенберг“ с ул.“Хаджи Димитър“. Работещи наблизо са предупредили работниците по монтажа, че е крив и са изразили загриженост, че още непроработил, светофарът може да стане убиец, но часове след предупреждението той продължава да виси, а участъкът да не е обезопасен. Съоръжението е с доста сериозно отклонение от вертикала и създава риск за живота и здравето на пешеходците и преминаващите автомобили на едно от най-оживените места в Казанлък. Хората, които сигнализираха в редакцията на Пресс ТВ, бяха възмутени от неглижирането на проблема с висящия светофар и се молят да не стане инцидент.

2022 – Тираджия не успя да вземе завоя, за да се качи на мост и зесдна там. Инцидентът стана на моста в най-южната част на бул. „Никола Петков“ в Казанлък. Част от колелетата на тежкотоварния камион висят във въздуха, а самото возило е буквално е „на калъч“ върху съоръжението. Чака се кран, за да го измъкне от капана.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram