Както всяка година, на 4 март жителите на с. Долно Сахране отново положиха цветя пред паметната плоча на своя земляк Гърди Гърдев, служил като рейнджър в многонационалните мироопазващи сили в Ирак. Навършват се 20 години от трагедията в Кербала, при която военнослужещият загина.
„Ти завинаги остана на 31 г. там в Ирак! Помним те!
„Почивай в мир, синеоки миротворецо! И дано си на по- хубаво място от този все по- луд и объркан свят! Поклон пред паметта ти!“, написаха опечалените долносахранци.
За възпоменанието организаторите на отбелязването на годишнината благодариха на кмета на Община Павел баня г-н Иса Бесоолу, заместник – кметовете Милена Кавръкова, Радка Иванова и Красимира Иванова, председателят на Общински съвет Милена Паунова и представители на общинска администрация, които почетоха паметта на офицерски кандидат Гърди Гърдев с поднасяне на венец и цветя.
Цветя понесоха и жители от с. Долно Сахране. От пенсионерския клуб на с. Долно Сахране също почетоха паметта с поднасяне на венец и слово.


Гърди Гърдев е роден на 18 май 1974 г. в Казанлък, но семейството му живее в с. Долно Сахране. През 2003 г. постъпва като наемен кадрови войник в Карловска 61-а Стрямска механизирана бригада, а от 1 септември 2004 г. започва да се подготвя в Карловския батальон за мисията в Ирак. Заминава в състава на ІV пехотен батальон. Той е осмият от 13-те български бойци, загинали там и първият, паднал убит след преместването на батальона от Кербала в Ад Дивания.

Българските медии съобщават лаконично, че става дума за „трагичен инцидент”, „плод на случайност”. Истината е друга и тя не остава скрита за обществото. Едва на осми март 2005 г. военните признават за „приятелския огън”, виновен за смъртта на младия казанлъчанин. Гафът е огромен, следва набързо посмъртно повишаване на загиналия редник в чин младши сержант, а по-късно и в офицерски кандидат. На 6 март тялото с останките на Гърди бе посрещнато на софийската аерогара лично от Президента Първанов и Премиера Сакскобургготски. На 7 март Общинският съвет в Павел баня го обяви за „почетен гражданин” и преименува улицата край родния му дом. Днес тя носи неговото име.
На 8 март долносахранци погребват миротвореца като герой – с военни почести и речи.
Последвайте ни и в Телеграм