Ave!: „Розите“ пердашат у дома ЦСКА пред 18 000 запалянковци

На 9 април 1983 година Футболният клуб „Розова долина“ (Казанлък) записва една от най-престижните победи в клубната си история – 2:0 срещу доминиращия по това време в българския футбол ЦСКА „Септемврийско знаме“.

Розите“ печелят двубоя от 21-ия кръг на „А“ група през сезон 1982/1983 година след попадения на Камен Петков през първото полувреме и Христо Гоцков (голмайстор на тима през сезона с 9 гола) след почивката. Всички в състава на домакините получават популярните „звездички“ във вестник „Народен спорт“, а петима са възнаградени с две! Единственият, който е удостоен със звезда в тима на гостите, е бранителят Динко Димитров.

Победата е приета за голяма изненада, тъй като преди дуела с ЦСКА „Розова долина“ е последен, а и записва само загуби в първите пет кръга от пролетния полусезон. От друга страна това е първа загуба на тима от „Народна армия“ за сезона..

За съжаление на привържениците на футбола в Казанлък, дори и с тази победа симпатичният тим на легенадарния Иван Зафиров и помощника му Лальо Радуков, не успява да запази елитния си статут. „Розова долина“ финишира на 15-о място, с равен точков актив с последния „Пирин“ и отпада. ЦСКА пък печели четвърта поредна шампионска титла, изпреварвайки „Левски-Спартак“ с три точки в крайното класиране.

Това е единствената победа на Розова долина над ЦСКА.

През есенния дял на шампионата Армейците побеждават с 3:0, като двата тима са срещали два пъти в турнира за Купата на България, както и на 1/8-финалите в турнира за Купата на Съветската армия през сезон 1985/1986 година

РОЗОВА ДОЛИНА – ЦСКА „СЕПТ. ЗНАМЕ“ 2:0 (1:0)ГОЛМАЙСТОРИ: 1:0 Камен Петков (25), 2:0 Христо Гоцков (73)Розова долина: Кольо Петков; Койчо Коев, Ахмед Дормушев, Христо Гоцков, Диньо Стоянов, Христо Попов, Камен Петков (89-Георги Димитров), Атанас Йончев, Емил Личев, Жеко Желев, Йордан Тодоров

ЦСКА: Георги Велинов; Красимир Безински, Динко Димитров, Васил Тинчев, Янчо Богомилов, Радослав Здравков, Цветан Йончев, Георги Славков, Спас Джевизов, Пламен Марков, Стойчо Младенов

СТАДИОН: „Цвятко Радойнов“ – 18 000 зрители

СЪДИЯ: Ахмед Яшаров