Дон Жуан от Казанлък опитал да „очисти“ жена си с бомба

Ds olil

Два адски взрива събуждат казанлъчани в нощта срещу 22 юни през 1933 г. Към 1.30 часа тътнежите проглушил ушите на мало и голямо, и разтревожили населението на почтения градец.

„На сутринта се узнаха следните подробности: Едната бомба хвърлена върху жилището на полковник Костов, която е в центъра на града, на япа-пазар. Другата хвърлена в жилището на техника Тотоманов, което е в къщата на Тотю Паприков – в югоизточната част на града. Промеждутъкът от взривовете – 15 минути. И двете бомби хвърлени в жилищата на лица, работещи във Военната фабрика. И двете бомби са хвърлени с намерение за разрушения.”, гласи вестникарско антрефиле на „Казанлъшка искра“.

Потресът завладява градеца, когато стават ясни и други детайли около покушенията. Бомбата срещу полковниковата къща се ударила в стената и не „достигнала пъклената замисъл на автора си. Ако бе влязла през прозореца в стаята, щеше да отнеме живота на едно спящо, невинно 10- годишно дете. Втората бомба е влязла у спалната стая на Тотоманови”. Поражения нямало, освен леки наранявания по снагата на госпожа Тотоманова, уточнява криминалната хроника в местния печат.

Военно-съдебната власт предписала на околийския началник съвместно с местния гарнизон да направят щателен обиск на цял Казанлък. Така разследването на двата атентата блокира за четири часа града в нощта на 29 срещу 30 юни 1933-та. Претърсването почнало от периферията към центъра на града, а като резултат били арестувани около стотина души без документи и иззети близо 1 200 разнокалибрени оръжия. На другия ден 90 човека били освободени, останали десет заподозрени.

„Големи старания се употребиха да се открие престъпника”, признава анонимният хронист. Появили се прибързани коментари сред населението, но и в някои вестници писанията били също тъй непремерени, коментират дописници.

Най-накрая, през октомври същата година, престъпникът бил открит.

„Най-сетне се разбра, че атентаторът е садистът Тотоманов!”, триумфира казанлъшката преса.

Техникът от Военната фабрика искал да премахне законната си жена, та да се събере с любовницата си. Хвърлил бомбата у дома си, дано  очисти Тотоманова. Другата бомба, у полковник Костов, хвърлил, за да заблуди полицията „в истинските си и пъклени намерения”.

Казанлъчани си отдъхнали, но зачакали наказанието на садиста. То не закъсняло. В края на януари 1934 г. Дон Жуан от Казанлък бил осъден на 15 години тъмничен затвор.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram