САЩ са против милитаризирането на проблема в Северно Косово

Ds olil

Специалният пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар каза, че е против изпращането на сръбска войска в Северно Косово. По негово мнение проблемът не бива да се милитаризира, а барикадите в северната част на страната трябва да се премахнат по мирен път – от онези, които са ги поставили, съобщи сръбската национална телевизия РТС, цитира БТА.

„Не искам да предопределям изхода от преговорите, но искам да кажа едно нещо – в контекста на тази криза, мисля, че можем да видим началото на решението, дори и във възможността за нов диалог, но и в новия модел – търсенето на дългосрочни решения за този регион“, каза Ескобар.

Той подчерта, че САЩ подкрепят решението да се създаде Съюз на сръбските общини, както и да се спази тази точка от Брюкселското споразумение от 2013 г., която предвижда създаването на този орган за самоуправление на сърбите, живеещи в Косово.

„За САЩ това (Брюкселското споразумение) е правно-обвързващо споразумение между Сърбия, Косово и Европейския съюз“, каза още Ескобар и допълни, че срокът за изпълнение на споразумението е „веднага“. Според него Съюзът на сръбските общини е важен не само за сърбите в Косово, но и за целия регион.

Ескобар коментира и желанието на Белград да получи позволение да изпрати сръбска войска в Северно Косово, като каза, че САЩ са против това действие.

„Сърбите (в Косово) трябва да се върнат в институциите, искаме ги там, нужни са ни там и барикадите трябва да се премахнат от хората, които са ги поставили“, каза той.

Ситуацията в Северно Косово се изостри тези дни след атаки срещу офиси на избирателни комисии и местната полиция, блокади на пътища, стрелба и експлозии, което доведе до отлагане на насрочените избори за местни власти в Северно Косово от декември за април, а сръбският президент Александър Вучич заяви, че Сърбия може да изпрати сръбски военни в Косово. Избори трябва да бъдат произведени, тъй като през ноември представителите на етническите сърби напуснаха постовете си в косовските институции в знак на протест срещу решението на правителството в Прищина да смени сръбските регистрационни номера на автомобилите с косовски.

Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви независимост през 2008 г., която Сърбия отказва да признае. Европейският съюз и САЩ опитват да помогнат на двете страни да нормализират отношенията си, но засега без успех.

24 часа

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram