160 000 деца влизат в болница за година

Над 160 000 деца годишно влизат в болница. Това показват данните в Националната карта на дългосрочните нужди от здравни услуги. В стратегическия документ се посочва, че има значителни различия при хоспитализациите по области. Оказва се, че най-много пациенти под 18 г. се лекуват в Габрово, Пазарджик и Пловдив. При средно за страната 142 хоспитализации на 1000 деца, в града на сатирата те са 243, а в другите два града по 228. За сравнение в София малките пациенти са 145 на хиляда. Най-малък пък е броят им в Перник – 36.

Най-честата причина за влизане в болница при децата са болести на дихателната система. Тук влизат различни усложнения след прекарани вирусни и бактериални инфекции, включително бронхиолит, остър бронхит, пневмония, ларингит, остър синузит, астма и т.н. Те представляват 41% от случаите на хоспитализации. Далеч назад с 13% са състоянията през перинаталния период като дихателни и сърцечносъдови нарушения, родова травма, разстройства на храносмилателната система, инфекциозни болести и т.н. На трето място са травми и отравяния. На тях се дължат 11% от хоспитализациите на деца. Следват болести на храносмилателната и пикочно-половата система, вродени аномалии, болести на кожата и подкожната тъкан, инфекциозни и паразитни болести.

Разкритите специализирани педиатрични легла в цялата страна са 3935, от които 1450 по неонатология и 2485 по педиатрия. Проблем обаче има с т.нар. профилирани педиатрични легла, които са по определени детски специалности. Техният брой е едва 215, като такива има разкрити в лечебни заведения само в три града – София, Варна и Плевен. Осигуреността с легла в областите варира значително, се отбелязва в здравната карта – от 0,77 на 1000 деца в област Перник до 4,55 на 1000 деца в област Пазарджик. В столицата има по-малко легла от необходимите, а в почти всички останали градове тенденцията е обратната.

В документа се посочва, че следва да се обърне особено внимание на услугите в обхвата на специализираната извънболнична помощ за деца, като се търси възможност за развитие на „детски центрове“, предоставящи комплексни амбулаторни грижи и подходяща среда за малките пациенти.

Отбелязахме ръст на смъртността

Един от най-тревожните изводи в Националната карта на дългосрочните нужди от здравни услуги е, че детската смъртност в България остава сред най-високите в ЕС. Документът определя това като основно предизвикателство пред бъдещата здравна политика. Отчетен е и ръст на трагичните случаи в ранна възраст. През 2021 г. у нас са починали 326 деца до 1 година, при 301 за 2020 г. През последните две години в област Силистра се отчитат едни от най-високите коефициенти на детска смъртност. При общо починали 35 деца до едногодишна възраст в района, в област Силистра броят им е 10. Анализът на умиранията по причини показва, че най-голям е броят на починалите поради някои състояния, възникващи през перинаталния период – 134. Следват вродените аномалии, деформации и хромозомни аберации – 59, болести на органите на кръвообращението и болести на дихателната система, които заемат по около 10% от смъртните случаи в тази възраст.

1 час бг

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram