Служебният кабинет обяви курс „Обратно към Газпром“

Руският природен газ е поскъпнал с 2000% за последните 2 години. Това обяви икономистът Георги Ангелов пред Нова тв. На фона на рекордните цени премиерът Гълъб Донев свика голямо заседание на Кризисния щаб по енергетика заедно с представители на браншови, синдикални и работодателски организации. Резултатът е откровен завой обратно към „Газпром“. 

Газ има в изобилие, но проблемът е във високите цени, обявиха на брифинг след заседанието представителите на служебния кабинет. Стана ясно, че новите министри са убедени, че „не можем да се справим без „Газпром“. Но за пореден път не отговориха на важния въпрос колко точно би струвал в момента руският газ по дългосрочния договор, който „Газпромекспорт“ спря да изпълнява. Само продължиха да повтарят, че щял да е много по-евтин от другите възможности.


Вицепремиерът Христо Алексиев и министърът на енергетиката Росен Христов обясниха, че потреблението за септември е осигурено, за октомври е „донякъде осигурено“, но нататък трябва да се търсят доставки на поносими цени. Министрите признаха, че получават много оферти от търговци на газ – втечнен и тръбен, включително и от български компании, които предлагат да докарат синьо гориво по газопроводи. Така че фокусът ни ще бъде да осигурим природен газ на поносими цени, обобщи вицепремиерът Алексиев. 

Представителите на работодателските организации заявиха, че не ги интересува откъде ще идва газът, но трябва да е на поносима цена. Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал „закова летвата на поносимост“ на 250 лв. за мегаватчас. Според него това била възможна цена, ако  сме се върнели към „Газпром“. 

Министър Росен Христов обвини „Булгаргаз“, че нищо не са направили да осигурят слотове за доставките на втечнен газ. Офертата за танкерите на „Шиниър“ била от май, а оттогава никой нищо не бил направил за осигуряване на инфраструктурата за тези доставки. 

Енергийният министър направи озадачаващи изказвания за отношенията ни с „Газпром“. Каза, че след като предният кабинет влошил безпрецедентно отношенията, сега служебното правителство трябвало да води тежки преговори с „Газпром“. Не се разбра за какво ще преговаря Христов –  при условие че има действащ дългосрочен дългосрочен договор, който „Газпромекспорт“ спря да изпълнява.  Разбра се обаче, че има самочувствие на бизнесмен, опитен в търговски преговори:  „Аз не съм продавал телефони, преди да стана министър на енергетиката“, вложи сарказъм Христов.  

Служебният министър на енергетиката спомена, че сега София трябвало да моли руската страна да отсрочи количествата природен газ, които има да получава, така че част от доставките да останат за догодина. И каза, че щял да се бори за цена на доставките от порядъка на 250 лв. на мегаватчас, макар да си давал сметка, че е почти невъзможно.    

Обърканите изявления на министър не хвърлиха много светлина върху това какъв точно е планът за действие на кризисния щаб и на служебното правителство за осигуряване на евтин газ, но става ясно, че новите служебни управляващи не само не смятат да претендират за неустойки по договора с „Газпром“, а тъкмо обратното – ще дадат козове на доставчика да поиска „Булгаргаз“ да изпълни клаузата Take or pay, което буквално означава „взел, не взел природен газ, трябва да платиш количествата по договора“.  Това може да доведе до огромни щети за България.

По време на брифинга Росен Христов дори си позволи да твърди, че от гръцка страна интекронекторът не бил свързан и по тази причина щял да покани другата седмица своя колега от южната ни съседка, за да уредели този въпрос. На въпрос на „Сега“ обаче от проектната компания ICGB припомниха, че свързването на интерконектора към Трансадриатическия газопровод (ТАП), по който идва азерският газ, е извършено още на 25 март 2022 г. при газоизмервателната станция до Комотини.

Ходове 

Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията коментира, че България не си е свършила работата, за да си подсигури доставките на газ. Според него трябва да се търсят дългосрочни договори за доставки на втечнен газ. Той предлага да се комбинираме с Гърция и Румъния за по-големи доставки. Цената на природния газ от Русия е най-висока, обясни Владимиров. Това е така, защото руските доставки са несигурни.

Икномистът Георги Ангелов упрекна правителството, че  не е направило необходимото да вземе и седемте танкера с втечнен природен газ от САЩ, а не да потвърди само един от товарите.  Според Ангелов дори е можело да вземем повече газ и при излишък да го продадем.

Газът всяка седмица поскъпва с 50 евро, предупреди Ангелов. Трябваше да вземем и седемте танкера от САЩ, беше глупост да ги откажем, категоричен бе той.

Терминалът Ревитуса 

Гръцкият министър председател Кириакос Мицотакис и министърът на енергетиката Костас Скрекас са на посещение в Катар, където водят разговори за доставка на втечнен газ, съобщи БНР. Атина предлага да се превърне в портал на Европа за катарския газ. Ключова входна точка ще е остров Ревитуса, където се намира големият газов терминал за разтоварване, съхранение и регазицификация. Експерти припомят, че Атина и София имат съглашение при нужда България да получава газ от Ревитуса. Катар има интерес да доставя втечнен газ и до Александруполис.

СЕГА

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram