Последен ден на преговори за съставяне на кабинет – финанси и международни отношения

Днес е последният ден на преговорите за съставяне на правителство с мандата на „Продължаваме промяната“. Ще се обсъждат темите „Финанси“ и „Международни отношения“.

До този момент бяха обсъдени 16 секторни политики, за да се формира управленската програма на бъдещото коалиционно правителство.

Вчера Кирил Петков – съпредседателят на формацията инициатор на преговорите „Продължаваме промяната“ определи разговорите дотук като конструктивни и оперативни:

„Започваме да виждаме как „А отборът“ от всяка една от партиите може да се сработва с другите и това за нас е също много ценно. Няма първи и втори, имаме едни общи цели, които трябва да постигнем заедно“.

След завършване и на днешните две срещи, постигнатите договорености ще бъдат обсъдени на високо политическо ниво, за да се изчистят спорните моменти и да може да се подпише коалиционно споразумение.

Към момента другият съпредседател на „Продължаваме промяната“ Асен Василев, който е номиниран от партията-победител на последния парламентарен вот за министър на финансите, заявява, че бюджетът за догодина трябва да бъде изготвен от новото правителство. Финансовата рамка трябваше да бъде представена още през октомври, за да се обсъди със социалните партньори, но ресорното министерство засега не е представило числа.

За преговорите в сектор „Финанси“ потвърдилите са:

БСП: Орлин Ваташки, Драгомир Стойнев, Румен Гечев, Георги Ангелов, Минчо Казанджиев;

ИТН: Любомир Каримански, Пламен Данаилов, Деляна Иванова

ДБ: Георги Ганев, Венцислав Бенов, Мартин Димитров, Владислав Панев

От страна на ПП застават бившият служебен финансов министър Асен Василев, най-вероятният министър-председател Кирил Петков, Даниел Лорер, Андрей Гюров и Георги Клисурски.

Василев, Петков и Лорер ще водят и преговорите в сектор „Международна политика„. Те ще чуят предложенията за политики на ИТН от Димитър Гърдев, Павела Митова, Васил Георгиев; на ДБ – от Асен Агов, Стефан Тафров, Димитър Кацарков и Зарица Динкова. За преговорите БСП са изпратили: Кристиан Вигенин, Цветелина Пенкова, Евгени Кирилов, Теодора Овчарова и Николай Маринов.

Преговорите ще се излъчват на живо. За сектор „Финанси“ те започват в 10 ч, за „Международна политика“ – в 15.


Официалната позиция на служебното правителство е, че има готова рамка, която „трябва да бъде напълнена с политики“ от новия кабинет. По закон, ако няма приет бюджет, което е най-вероятният сценарий, държавата може да функционира по закона за предходната година.

Вчера преговарящите партии за съставянето на кабинет в сектор „Туризъм“ се договориха по въпросите за издаване на електронни визи, за развитие на веломаршрути и за създаване на гаранционен фонд в туризма, който да действа при кризи.

Гаранционен фонд за изходящия туризъм, който да действа в ситуации на криза, предлагат две от политическите формации – „Демократична България“ и „Има такъв народ“, които предлагат и Стратегия за туризма с акцент върху морски, планински, балнео, конгресен, културен и друг туризъм.

От БСП предложиха да продължи помощта от 35 евро на турист за чартърите, които пристигат в България. Одобрение срещна и предложението на БСП в Българската банка за развитие да има кредитна линия за предприятията в сектора.

Ще продължи обсъждането на редица други теми важни за сектора, като предложението на „Демократична България“ всички обекти, които работят в туристически зони да плащат туристически данък, а приходите да отиват в общините и да се ползват само за поддръжка на инфраструктурата.

Ще се дискутира и дали да остане облекчението от 9% ДДС за ресторантите. Обсъден бе и въпросът за изсветляване на сектора и дали да има национална резервационна система, която да обхване и съществуващите платформи за това.

Предстои обсъждане и на структурата и функциите на Министерството на туризма, както и участието в Националния съвет по туризъм.

Не беше постигнато единно становище да останат ли концесиите на плажовете и кой да ги администрира.

Кирил Петков от „Продължаваме промяната“ акцентира при представянето на страната в чужбина с мотото „Една дестинация – хиляди преживявания“:

„И ако го кръстим „One destination – hundred experiences“, това вече можем да го продадем. Тогава вече и пакетът, който може да се направи няма да бъде за пет дена, където е нискоценовия туризъм, а може да го направим две седмици. Можем да направим платформа, в която може да селектираш, кои са локациите, които искаш да посетиш. Имаме невероятен ресурс, но трябва да го продадем на света по -най-умния начин“./Епицентър

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram