Окончателно: Държавата ще плаща 60% от заплатите на служителите на затруднените компании

Държавата ще осигури 60% от заплатите на служителите на компании, чиято дейност е пряко засегната от мерките срещу разпространението на коронавируса. Такова финансиране ще се получава в продължение на три месеца. Работодателите ще трябва да осигурят останалите 40% от възнагражденията на персонала.

Това съобщи финансовият министър Владислав Горанов на брифинг в Министерския съвет след среща с работодатели и синдикати, предаде Нова тв.

Финансирането ще се получава след подаване в службите по заетостта на информация за броя и данни за лицата, които искат подобна подкрепа.

„Тази подкрепа ще е за юридически лица, които са изправени пред избора дали да освободят свои служители или да си дадат шанс да ги задържат още поне три месеца”, поясни министър Горанов.

„През една такава криза няма как всички да излезем сухи от водата. Ще има бизнеси, които ще спрат да съществуват. Вероятно ще има заетост, която ще изчезне. Тази тримесечна мярка за подкрепа на заетостта дава шанс на добросъвестните работодатели, които изпитват временни затруднения заради ограниченията, да минат през кризата, без да прекратяват заетостта на персонала си и да запазят доходите на заетите, и да възстановят обема на бизнеса си,“ каза още Владислав Горанов, цитиран от БНР.

Държавата през фиска не може да замени реалната икономика. Мерките трябва да търсят баланс между това стопанският живот да продължи и същевременно най-засегнатите от първите удари на ограниченията, които налага епидемиологичната обстановка, да могат да получат достатъчно подкрепа, за да продължат да функционират. Тези мерки са с хоризонт до няколко месеца. Тънкият баланс между използването на резервите, за да можем максимално плавно да преминем през кризата, изисква много добър и постоянен диалог и здрав и хладен разум в представителите на отделните засегнати страни“.

Горанов отново подчерта, че цялата стопанска дейност е разрешена и може да се провежда – строителство, услуги, банкова дейност, и припомни, че основната цел на заповедта на министъра на здравеопазването е социалното ограничаване, струпването на хора на едно място.

„За подкрепата за съхраняване на заетост ще предложим изменение в Кодекса за социално осигуряване и ще изградим механизъм, по който юридически лица, изправени пред избора дали да освободят свои служители, или да си дадат шанс да ги задържат при себе си, да могат да се възползват от подкрепа от страна на държавата в размер на 60% от възнагражденията, които са плащали досега. Това ще става чрез кандидатстване пред службите по заетостта с подаване на информация за броя и конкретни данни за лицата, да които искат подкрепа. След това тази подкрепа ще бъде трансферирана към юридическите лица, които ще я получават. Те, спазвайки основен принцип – солидарността, ще трябва да я допълнят до 100% и да не прекратяват трудовите правоотношения с тези лица“, обясни министърът на финансите.

„По отношение с анонсираните инструменти в подкрепа на кредитната система, така че тя да е партньор на бизнеса в кризисния етап, ще предложа на правителството увеличение с пакет от 500 млн. лева на капитала на Българската банка за развитие (ББР), който ще служи в две направления – издаване на портфейлни гаранции към търговските банки и ББР да участва временно с опция за обратно изкупуване в капитала на дружества. Така временно ще се осигури безплатно финансиране на компании, които прибягнат до подобно решение„, заяви още финансист №1.

Владислав Горанов пое ангажимент за открита телефонна линия към МФ за въпроси от страна на бизнеса за неразплатени разходи от страна на държавата като платец или възложител.

Епицентър

Само заедно можем да се справим с COVID-19.  Всеки един от нас е отговорен за тази борба. Нека бъдем дисциплинирани. Да спазваме препоръките на експертите.

Грижете  се за себе си, за близките си и за околните.

Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!

Екип на Медийна група Вис виталис

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram