Кънчо Стойчев: Изборите ще са през март. Ако не са честни, тръгваме по много лош път

Не изключвам катаклизми, но с напредване на времето по-логичния вариант е изборите да се през март. Това каза в предаването „Денят започва“ на БНТ социологът Кънчо Стойчев в анализ на политическата ситуация у нас.  

„Има два репера, от които трябва да тръгнем, за да разберем какво се случва в България. От една страна имаме правителство, което е легитимно по закон – то е избрано, почива на коалиция и тази коалиция продължава да има парламентарна подкрепа. От другата страна имаме едно необичайно мнозинство от хора, които протестират мирно. Техните действия са напълно легитимни. Тоест, ние не сме в ситуация на черно и бяло, ситуация, при която се търси вина на един или друг. Ние сме в ситуация на конфликт, от която трябва да излезем на плюс, а не на минус. Последното, което ще ни реши проблема, е Европа“, заяви Стойчев часове след дебата в Европейския парламент, който засегна и нашата страна.

Според социолога най-важното, което ще дефинира и бъдещето на България, е да се гарантира честността на предстоящите парламентарни избори.

„Има сериозни съмнения в честността на изборния процес. Съмненията не са от вчера, но новото от две-три години е, че намесите в изборния процес промениха резултатите. На местните избори се прекрачи една червена линия. Ние като общество имаме интерес да проведем разговор на тема: как да направим така, че идващите избори през март да бъдат честни. Бих призовал да създадем Пакт за честността на изборите. Не им пожелавам на ГЕРБ да тръгнат на шмекерлъци, защото колкото и депутати да вземат, ако в обществото остане усещането, че това е нечестно, проблемът става още по-голям.“

Стойчев бе категоричен: „Каквото и да говори премиерът, фактът е факт: засегнат е фундаментът на демократичното устройство, а това е доверието в изборите. Няма ли доверие в изборите, за никаква демокрация не може да става дума.“

За процедурите и начините, по които управлящата партия се опитва да спечели време, Стойчев заяви: „Топката не само се тупа, но се вдига и страшен прах. Не е диалог, когато заявяваш, че когато говориш с мен, ще мълчиш.“

За формата, съдържанието и целите на протестите: „Хората са прави да протестират силно, прави са да използват какъвто искат език, това е част от нашите свободи. Но промяната няма да е лесна. Ще обхвъне дълъг период.
Аз съм против стабилност на дъното. За какво ни е да стоим там и да копаем дъното?! Но трябва да загърбим идеята за реваншизъм. Не го допуснахме през 1990 година и не сбъркахме. Нашите колеги от ДПС не го допуснаха и не сбъркаха. Урокът от нашата история е: нека се караме, нека се нагрубяваме, но в никакъв случай да не допускаме реваншизъм.“

Една от най-коментираните теми в последните седмици е очакването за фрагментирано Народно събрание, с поне пе-шест политически сили, което според наблюдатели предполага политическа нестабилност. Кънчо Стойчев споделя друго мнение: „Няма нищо по-нормално и по-хубаво, ако зрелостта на политическата ситуация изисква по-чести избори. Това е начинът. Другото е да се сбием. Не е необходимо, по-добре да правим избори.“

Той отново подчерта, че непосредствената най-важна цел са гаранциите за честни избори: „Ако влезем отново в нечестна игра, а тя беше нечестна на последните два избора, тръгваме по много лош път. Изборите станаха шмекерска игра, която променя резултата. Не машините, единственото, което може да промени ситуацията е контрол. Няма как лисицата да пази кокошарник.“

„В момента българското общество се разделя с ГЕРБ. Не е без значение как ще се разделим. И за самия ГЕРБ това е важно. Винаги съм бил привърженик на тезата, че това трябва да стане по един достоен начин и навреме. Навреме не стана. Пропусна се моментът. Сега остава да видим достойния начин. Партия ГЕРБ ще продължи да съществува, независимо колко депутати ще има. Държи и близо 2/3 от местната власт. Илюзия е да се смята, че процесът ще наподобява спукване на цирей. Ние сме изправени пред дългосрочно предизвикателство. То трябва да бъде разгърнато стъпка по стъпка, с повече разум и по-малко емоция“, каза още социологът.

Той коментира и дебата за България в Европарламента: „Цялата конструкция е сбъркана. Крещи се за демокрация, а Европейският парламент – институцията, която е директно представителство на гражданите в Европа, е последна дупка на кавала. Видяхме една грозна партизанщина и на шега мога да кажа, че май Европа започна да ни стига нас. А това, което наблюдаваме в САЩ, изглежда дори ни надминава…“

Епицентър

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram