„Има такъв народ” пак се отметнаха – днес искат гласуване по пощата за предстоящите избори

Партия „Има такъв народ“ се отказа от идеята за отлагане на гласуване по пощата и настоява то да бъде въведено на първите парламентарни избори, които предстоят.

Промените, внесени днес от трима депутати – Тошко Йорданов, Виктория Василева и Ива Митева, отменят вчерашното им предложение преди второ четене на Изборния кодекс, които предвиждаха експериментално гласуване по пощата само за президентските избори, без да се зачитат резултатите от него.

Правната парламентарна комисия в НС ще обсъди от 14 ч. на второ четене проекта за промяна в Изборния кодекс на „Има такъв народ“.

Останалите пет проекта – един на ГЕРБ-СДС, два на „Демократична България“ и два на „Изправи се! Мутри вън!“ не стигнаха изобщо до пленарната зала. 

Там предложенията на  партията на Слави Трифонов събраха безпрецедентната подкрепа от 210 гласа. Против нямаше, а само един депутат се „въздържа“.

Според проекта на „Има такъв народ“ отпадат ограниченията за секциите в чужбина, създава се нов район „Чужбина“, въвежда се изцяло машинно гласуване в гoлeмитe ceĸции, видеоизлъчване и видеозаснемане в избирателните секции и в изчислителния център. 

Проектът предвижда смяна на Централната избирателна комисия и обжалваемост на решенията ѝ в максимално ĸpaтĸи cpoĸoвe.

От партията предлагат в проекта за промяна на Изборния кодекс да бъде записано, че „пропорционалната изборна система за избори на народни представители се прилага до произвеждането на първите редовни избори за народни представители след влизането в сила на закона“.

В оригиналния проект на „Има такъв народ” бе предвидено такова гласуване да се организира за следващите парламентарни избори – но само ако е възможно. Между първо и второ четене обаче председателят на парламента Ива Митева, шефът на партийната парламентарна група Тошко Йорданов и депутатът Виктория Василева са направили рязка промяна – първото гласуване по пощата да се проведе на президентските избори през 2021 г. и да бъде експериментално, тоест, резултатите от него да не се отчитат при определянето на резултатите от вота.

Във вторник обаче, вероятно стреснати от информациите по темата, които започнаха да се появяват, същите вносители са оттеглили исканата от тях промяна. Така остава първоначалното предложение – гласуване по пощата да се проведе, ако има такава възможност.

От държавните институции отсега проявяват загриженост по въпроса. В становището си по законопроекта от външно министерство посочват, че гласуването по пощата е „съвсем оскъдно уредено“, а предложените разпоредби оценяват като „неприложими“.

Юристите на МВнР не одобряват това, че депутатите от „Има такъв народ“ искат Централната избирателна комисия (ЦИК) да приеме реда и условията, по които да се проведе гласуването – според тях всичко трябва да бъде детайлно уредено в Изборния кодекс.

Изтъкват още, че вносителите не са предвидили гаранции за това как да бъдат избегнати контролираният вот и двойното гласуване, както и за защита на личните данни на избирателите.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram