Доц. Наталия Киселова: Президентът трябва да разпусне парламента от 15 септември

Народните представители пропуснаха много шансове. Всеки ден имаше възможност да се отстъпи. И сега да се спори за един ден и да се прави съдебна реформа по този начин ми се струва част от политическата кампания. Това каза в „Денят започва“ на БНТ експертът по конституционно право доц. Наталия Киселова.


Според нея председателят на Народното събрание е трябвало да свика заседание или в понеделник, или във вторник.
„Тогава, когато народните представители са пресирани във времето, вече е ясно, че се отива на предсрочни избори. Председателят трябва да прецени дали да удовлетвори желанието в този дневен ред или да насрочи редовно с друг“, каза Киселова.

Според нея важните законопроекти в този парламент няма да бъдат разгледани заради малките срокове, които им остават.
„В този състав НС всъщност месеци наред показваше, че им е липсвала предизборната кампания или че се готвят. Усилията от отделни парламентарни групи да се позиционират кои ще бъдат на власт и кои ще са в опозиция доведе до това всички да искат да са опозиция на президента и на служебното правителство“, коментира тя.

В този състав НС показваше, че им е липсвала предизборна кампания. Всички искаха да са опозиция на служебното правителство, перманентно се упражняваше контрол върху служебните министри, а те са временно управление, обясни конституционалистът. 

Депутатите ми приличат на онези студенти, които като им се падне въпрос и не го знаят, казват „ех, да имах още един ден да го науча, обясни Киселова, която е преподавател в СУ. 

Конституцията изисква президентът първо да назначи служебно правителство, вероятно ще го направи днес или утре. Дали ще разпусне Народното събрание от сряда или от четвъртък няма голямо значение. Според мен е редно да ги разпусне на 15 септември, каза доц. Киселова. 

Указът, с който президентът разпуска НС, обикновено е 7 дни след връщането на мандата. Датата, на която го издава, посочва следващия ден за разпускане на депутатите, не същият, припомни тя.  

Но както и да постъпи президентът, все ще бъде критикуван. Ако бави още, ще бъде критикуван че има други цели, ако разпусне – че не иска да се приемат определени закони, смята доц. Киселова. 


„Има две реалности. Едната е тази, в която живеем в момента, и начинът, по който народните представители пропуснаха всички възможни шансове. И другата реалност, която имаха до преди седмица когато г-жа Нинова на ръба на конституцията забави връщането на проучвателния мандат“, допълни още тя.

Епицентър

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram