Кои кандидати, от кои партии и от кои райони влизат в Народното събрание

0
1548
Парламентарни избори 2021#

svobodnaevropa.bg: Централната избирателна комисия (ЦИК) обяви окончателния списък с избраните депутати от 45-ото Народно събрание (НС) и даде в неделя заключителната си пресконференция за изборите.

Председателят на комисията Александър Андреев заяви, че сега пред нея остават две основни задачи: „Издаване на бюлетината, съгласно Изборния кодекс, както и да направи анализ на изборите – да видим къде биха могли да се направят допълнителни предложения през законодателя.“

Разпределението на мандатите стана ясно през нощта срещу петък, а резултатите от изборите бяха обявени още във вторник. Два дни по-късно ЦИК взе решение и коя политическа сила колко депутати ще има от всеки избирателен район в България.

ГЕРБ ще имат 75 депутати, партията на Слави Трифонов – 51, БСП са с 43 депутати, следват ДПС с 30, „Демократична България“ с 27 и „Изправи се! Мутри вън!“ с 14.

ГЕРБ-СДС – 75 мандата (26,18%)

Има такъв народ“ – 51 мандата (17,66%)

БСП за България“ – 43 мандата (15.01%)

ДПС – 30 мандата (10,49%)

Демократична България“ – 27 мандата (9,45%)

Изправи се! Мутри, вън!“ – 14 мандата (4,72%)

Ето и разпределението на депутатските места по многомандатни избирателни райони (МИР) в страната:

Благоевград

ГЕРБ-СДС – 4

Стефан Апостолов, Александър Мацурев, Георги Динев, Стоян Стоев

„Има такъв народ“ – 2

Илко Стоянов, Георги Попов

„БСП за България“ – 2

Георги Михайлов, Богдан Боцев

ДПС – 2

Халил Летифов, Елхан Кълков

„Демократична България“ – 1

Иван Димитров

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Бургас

ГЕРБ-СДС – 4

Любен Дилов-син, Ивелина Василева, Жечо Станков, Иван Вълков

„Има такъв народ“ – 3

Ивайло Вълчев, Николай Драгнев, Димитър Гърдев

„БСП за България“ – 2

Петър Кънев, Тодор Байчев

ДПС – 2

Севим Али, Фатме Рамадан

„Демократична България“ – 1

Димитър Найденов

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 2

Живко Табаков, Драгомир Ошавков

Варна

ГЕРБ-СДС – 5

Славена Точева, Страцимир Павлов, Таня Петрова, Павел Христов, Владимир Вълев

„Има такъв народ“ – 4

Любомир Каримански, Бойко Кафеджиев, Ивайло Кожухаров, Кирил Симеонов

„БСП за България“ – 2

Борислав Гуцанов, Филчо Филев

ДПС – 1

Ерджан Ебатин

„Демократична България“ – 2

Стоян Михалев, Стела Николова

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 1

Татяна Дончева

Велико Търново

ГЕРБ-СДС – 2

Костадин Ангелов, Димитър Николов

„Има такъв народ“ – 2

Момчил Иванов, Христо Дочев

„БСП за България“ – 2

Явор Божанков, Весела Лечева

ДПС – 1

Мастън Мастънов

„Демократична България“ – 1

Калоян Янков

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Видин

ГЕРБ-СДС – 2

Росица Кирова, Александър Матеев

„Има такъв народ“ – 1

Иво Атанасов

„БСП за България“ – 1

Филип Попов

ДПС – 0

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Враца

ГЕРБ-СДС – 2

Петя Аврамова, Красен Кръстев

„Има такъв народ“ – 1

Иван Хиновски

„БСП за България“ – 1

Анастас Попдимитров

ДПС – 1

Йордан Цонев****

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 1

Андрей Вълчев

Габрово

ГЕРБ-СДС – 2

Томислав Дончев, Невена Минева****

„Има такъв народ“ – 1

Деляна Пешева

„БСП за България“ – 1

Крум Дончев

ДПС – 0

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Добрич

ГЕРБ-СДС – 2

Деница Сачева, Красимир Николов

„Има такъв народ“ – 2

Дилян Господинов, Иван Ганев

„БСП за България“ – 1

Мая Димитрова

ДПС – 1

Хасан Адемов

„Демократична България“ – 1

Албена Симеонова

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Кърджали

ГЕРБ-СДС – 1

Цвета Караянчева

„Има такъв народ“ – 0

„БСП за България“ – 0

ДПС – 3

Мукаддес Налбант, Байрам Байрам, Адлен Шевкед**

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 1

Максим Генчев

Кюстендил

ГЕРБ-СДС – 2

Христо Терзийски, Михаела Крумова

„Има такъв народ“ – 1

Виктория Василева

„БСП за България“ – 1

Румен Георгиев

ДПС – 0

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Ловеч

ГЕРБ-СДС – 2

Николай Нанков, Иван Миховски

„Има такъв народ“ – 1

Станислав Балабанов

„БСП за България“ – 1

Ирена Анастасова

ДПС – 1

Рушен Риза

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Монтана

ГЕРБ-СДС – 2

Ирена Димова, Илия Лазаров

„Има такъв народ“ – 1

Пламен Абровски

„БСП за България“ – 1

Атанас Костадинов

ДПС – 1

Димитър Аврамов

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Пазарджик

ГЕРБ-СДС – 3

Екатерина Захариева, Найден Шопов, Димитър Гечев

„Има такъв народ“ – 2

Тодор Василев, Светослав Георгиев

„БСП за България“ – 2

Пламен Милев, Петя Цанкова

ДПС – 2

Юмер Хамза, Сергей Кичиков***

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Перник

ГЕРБ-СДС – 2

Кирил Ананиев, Десислава Ахладова

„Има такъв народ“ – 1

Галя Бърдарска

„БСП за България“ – 1

Стоян Мирчев

ДПС – 0

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Плевен

ГЕРБ-СДС – 3

Григор Горчев, Александър Николов, Пламен Петров

„Има такъв народ“ – 3

Радостин Василев, Александър Александров, Данаил Найденов

„БСП за България“ – 2

Румен Гечев, Илиян Йончев

ДПС – 1

Велислава Кръстева

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Пловдив град

ГЕРБ-СДС – 3

Иван Тотев, Вежди Рашидов, Радомир Чолаков*

„Има такъв народ“ – 3

Тошко Йорданов, Антоанета Стефанова, Теодора Пенева

„БСП за България“ – 2

Иво Христов, Иван Петков

ДПС – 0

„Демократична България“ – 2

Манол Пейков, Ивайло Старибратов

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 1

Мария Капон

Пловдив област

ГЕРБ-СДС – 3

Дани Каназирева, Младен Шишков, Донка Зидарова-Люртова

„Има такъв народ“ – 2

Танер Тюркоглу, Лъчезар Бакърджиев

„БСП за България“ – 3

Манол Генов, Веска Ненчева, Енко Найденов

ДПС – 1

Рамадан Аталай

„Демократична България“ – 1

Велизар Шаламанов

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 1

Румен Йончев

Разград

ГЕРБ-СДС – 1

Десислава Атанасова

„Има такъв народ“ – 1

Драгомир Петров

„БСП за България“ – 0

ДПС – 2

Ахмед Ахмедов, Денис Татар

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Русе

ГЕРБ-СДС – 2

Красен Кралев, Пламен Нунев

„Има такъв народ“ – 2

Светлин Стоянов, Васил Георгиев

„БСП за България“ – 2

Крум Зарков, Георги Стоилов

ДПС – 1

Бюрхан Абазов

„Демократична България“ – 1

Митко Кунчев

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Силистра

ГЕРБ-СДС – 1

Тодор Тодоров

„Има такъв народ“ – 1

Петър Димитров

„БСП за България“ – 1

Вяра Йорданова

ДПС – 1

Джевдет Чакъров

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Сливен

ГЕРБ-СДС – 2

Десислава Танева, Мария Белова

„Има такъв народ“ – 1

Владимир Русев

„БСП за България“ – 1

Атанас Зафиров

ДПС – 1

Хатидже Георгиева

„Демократична България“ – 1

Димитър Сяров

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Смолян

ГЕРБ-СДС – 1

Даниела Дариткова

„Има такъв народ“ – 1

Александър Вълчев

„БСП за България“ – 1

Александър Симов

ДПС – 1

Хайри Садъков

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

София 23 МИР

ГЕРБ-СДС – 4

Румен Христов, Александър Ненков, Димитър Главчев, Милена Дамянова

„Има такъв народ“ – 3

Андрей Чорбанов, Ива Йорданова-Рупчева, Андрей Михайлов

„БСП за България“ – 2

Христо Проданов, Благовест Кирилов

ДПС – 0

„Демократична България“ – 6

Атанас Атанасов, Антоанета Цонева, Петър Маринов, Надежда Йорданова, Георги Ганев, Иван Велов

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 1

Мая Манолова

София 24 МИР

ГЕРБ-СДС – 3

Росен Желязков, Тома Биков, Евгения Алексиева

„Има такъв народ“ – 2

Мика Зайкова, Антон Адамов

„БСП за България“ – 2

Георги Свиленски, Борис Цветков

ДПС – 0

„Демократична България“ – 4

Владислав Панев, Ивайло Мирчев, Мартин Димитров, Цецка Бачкова

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 1

Арман Бабикян

София 25 МИР

ГЕРБ-СДС – 4

Даниел Митов, Анна Александрова, Лъчезар Иванов, Христо Гаджев*

„Има такъв народ“ – 3

Филип Станев, Пламен Данаилов, Пламен Николов

„БСП за България“ – 2

Корнелия Нинова, Иван Гранитски

ДПС – 0

„Демократична България“ – 3

Христо Иванов, Борислав Сандов, Бонка Василева

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 2

Николай Хаджигенов, Валентина Василева-Филаделфевс

София област

ГЕРБ-СДС – 3

Младен Маринов, Валентин Милушев, Николина Ангелкова

„Има такъв народ“ – 2

Георги Георгиев, Никола Кръстев

„БСП за България“ – 1

Иван Ченчев

ДПС – 1

Цветан Енчев

„Демократична България“ – 1

Александър Симидчиев

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Стара Загора

ГЕРБ-СДС – 3

Маноил Манев, Илиана Жекова, Лъчезар Борисов

„Има такъв народ“ – 3

Слави Трифонов, Тихомир Тенев, Живка Железова

„БСП за България“ – 2

Георги Гьоков, Драгомир Стойнев

ДПС – 1

Тунджай Йозтюрк****

„Демократична България“ – 1

Атанас Славов

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 1

Светослав Колев

Търговище

ГЕРБ-СДС – 1

Теменужка Петкова

„Има такъв народ“ – 0

„БСП за България“ – 1

Кольо Милев

ДПС – 2

Джейхан Ибрямов, Имрен Мехмедова

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Хасково

ГЕРБ-СДС – 3

Делян Добрев, Георги Станков, Гергана Кръстева

„Има такъв народ“ – 1

Силви Петров

„БСП за България“ – 1

Велизар Енчев

ДПС – 1

Сезгин Мехмед

„Демократична България“ – 1

Катя Панева

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 1

Минко Ангелов

Шумен

ГЕРБ-СДС – 2

Красимир Вълчев, Илтер Садъков

„Има такъв народ“ – 1

Йордан Свеженов

„БСП за България“ – 1

Иван Иванов

ДПС – 2

Мустафа Карадайъ, Хамид Хамид

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 0

Ямбол

ГЕРБ-СДС – 1

Станислав Говедаров

„Има такъв народ“ – 1

Златомира Карагеоргиева-Мострова

„БСП за България“ – 1

Кристиан Вигенин

ДПС – 0

„Демократична България“ – 0

„Изправи се! Мутри, вън!“ – 1

Станчо Ставрев

*Листата се пренарежда след отказа на Бойко Борисов да стане депутат.

**Листата се пренарежда след отказите на Хасан Азис и Ресми Мурад да станат депутати.

***Листата се пренарежда след отказа на Искра Михайлова да стане депутат.

****Кандидатите на ДПС – Николай Колев (Стара Загора), Десислава Тодорова и Каролина Кьолер (Враца), както и на ГЕРБ – Павлин Ганчев (Габрово), спечелиха достатъчно преференции, за да влязат в парламента, но декларираха, че се отказват.