Кметът на Бойчиновци отива на съд за фиктивни назначения и щети за стотици хиляди

Окръжната прокуратура в Монтана внесе обвинителен акт срещу кмета на община Бойчиновци Светлин Сретениев. Той е обвинен в длъжностно престъпление за фиктивното назначаване на десет души, съобщиха от държавното обвинение.

Според прокуратурата по време на третия си мандат Сретениев е сключил трудови договори с десет свои приближени, участвали в предизборните му кампании. Те са получавали заплати от общинския бюджет, без реално да работят и да изпълняват задълженията си. В резултат на действията му в периода от 1 януари 2018 г. до 31 март 2023 г. на общината са причинени щети за 382 164 лв.

Назначените са били на длъжности като „специалист по етнически и интеграционни въпроси“, изпълнител, работник по благоустройство и портиер. Разследването е установило, че част от тях са представили удостоверения за завършен VII и XI клас вместо дипломи за средно образование. Един от наетите е бил осъждан за престъпление против политическите права на гражданите.

Разследването срещу кмета започва, след като прокуратурата се самосезира по журналистически репортаж. През февруари миналата година Сретениев беше временно отстранен от длъжност по искане на обвинението, но през юни същата година Апелативният съд в София го възстанови на поста.

Светлин Сретениев е кмет на Бойчиновци от 2011 г., като е преизбиран през 2015 г. и 2019 г. Предстои съдът да насрочи разпоредително заседание по внесения обвинителен акт.

Евроком

Последвайте ни и в Телеграм