8 китайски традиции, които ще изненадат всеки европеец

Гледането на китайски телевизионни сериали може да е опасно: има великолепни костюми, а актьорите, неуловимо подобни на елфите, очароват и примамват в своя свят. Някои зрители биха дали много, за да пътуват обратно към онези времена и да се разхождат около императорския дворец. Но знаейки всички подробности, изглежда, че животът от тази страна на екрана все пак е по-добрия вариант.

“Броня” за нокти

От гледна точка на древната китайска естетика, колкото по-дълги и тънки са пръстите, толкова по-красива е жената, а нокътът визуално удължава пръста. По време на късната династия Цин дългите нокти са символ на благосъстояние и показват, че даден човек буквално не е трябвало да мръдне пръста си, за да свърши някаква работа. Между другото, дължината на нокътя е можела да бъде 15 сантиметра и повече.

Специален аксесоар помагал да се запази тази красота: в превод от китайски хучжи (护 指) означава „защита на пръстите“. Те са изработени от благородни метали и украсени с камъни. Любопитно е, че в днешно време производители от Азия предлагат подобни аксесоари за нокти.

Императорът и неговите 40 хиляди наложници. Китайците имали бюрокрация дори в харема. Чиновете били не само за министри, но и за наложници, което е удобно: веднага става ясно кой е главния. И така, по време на управлението на династията Джоу, императорът е имал: 1 императрица (“хуан хо”) 2 съпруги (“фей”) 3 жени (“фу рен”) 9 императорски наложници (“пин”) 27 млади наложници (“ши фу”) 81 момичета от харема (“ю чи”) Общо 121 жени. Но това все още е скромно по китайските стандарти.

Въпреки големия брой красавици, примери за силни чувства са стигнали до нас. Връзката между император Ксуанцонг и неговата наложница Ян Гуйфей създава израз, който се използва в съвременния китайски. Звучи като „крило до крило, преплетени клони“ – така назовават истинската любов между съпруг и съпруга.

Замяна по време на прегледа

По време на династията Мин всички млади неомъжени жени, независимо дали са благороднички или от народа, преминавали през процес на подбор за харема. Изключение правели само момичетата, които са омъжени или имали физически увреждания. Много родители от богати семейства не искали дъщерите им да живеят в харема и вместо това представяли прислужници вместо дъщерите си.

Бракове на евнуси

Въпреки че евнусите не можели да имат свои деца, те оставали мъже с полова идентичност и социална роля. Те се стремяли към живот „като всички останали“: някои евнуси по време на династията Мин се женели и осиновявали деца.

Техни съпруги ставали наложници или дъщери на длъжностни лица, защото връзките с влиятелен евнух били полезни.

Имената на човек

Когато европейците започват да гледат китайски исторически сериали, те изпитват шок, защото един човек може да има две или повече имена. Факт е, че при раждането детето е получавало лично име, когато е ходило на училище – име на дете, а по време на зряла възраст – име за възрастни (това е „име в ежедневието“). Само членовете на семейството и императорът можели да го наричат ​​с личното му име. Между другото, на поданиците било забранено да произнасят личното име на императора.

Конкретен пример за “множеството” на имената. В телевизионния сериал “Неукротимите” един от героите се казва Лан Джан (Лан е фамилия), името в ежедневието е Лан Уанджи. Той е третиран с уважение като „Втори млад майстор Лан“, тъй като е второто дете в семейството.

Наистина дълга коса при мъжете

Какви прически са носени от мъже в Европа през XIV век може да се види във филма “The King”. Персонажът на Робърт Патисън е подобен на своя исторически прототип, а гримьорите ясно се ръководят от портрета на златнокосия дофин Луи.

За разлика от Европа, в древен Китай мъжете от всички сфери на живота са носили наистина дълга коса. Смятало се е, че косата като част от тялото е наследство на децата от техните родители и скъсяването й би било неуважение към предците. Затова в китайските исторически драми мъжете се разхождат с дълги перуки, като Уанг Ибо, например.

По време на династията Хан, в ежедневието, както благородниците, така и обикновените хора носели косата си на кок. По-късно се появи прическата манджурска плитка; дори държавният глава я носел. Всички мъже бяха задължени да носят такава прическа, поради което съществува мнение, че традиционно китайците винаги са сплитали плитка. Всъщност всичко зависи от епохата.

Мъжки и женски поклон

Векове наред Китай е известен като страна на ритуалите. В древни времена е имало различни официални поздрави, сред тях – жест с длан, покриваща юмрук. В историческите драми, както се вижда от илюстрациите, героите често кръстосват ръцете си една върху друга. И въпреки че днес китайците обикновено се ръкуват, когато се срещнат, хората все още използват този жест. Важно: при мъжете лявата ръка е отгоре, а при жените – обратно.

Необичайно изчисляване на възрастта

В Средното царство възрастта се разглеждала от момента на зачеването, а не от момента на раждането. Тоест веднага от раждането на бебето се “приписва” 1 година живот. Също така в Китай едва ли ще чуете въпроса: “На колко години сте?” Факт е, че възрастта не се изчислява на самия рожден ден, а с настъпването на новата година. Според китайската система европейците са с 1-2 години по-възрастни.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram