Техники и съвети при печене на пилешко месо

Днешната  публикация отново е свързана с идеята ми в блога да има отделна рубрика с полезни съвети, техники и информация относно приготвянето на храната и е провокирана от поканата на Градус да споделя някои от техниките, които използвам при печенето на пилешко месо. Първата подобна статия съдържаше някои полезни съвети относно варенето на пилешко месо и се надявам тази информация да е полезна на начинаещите млади готвачи и всички, които приготвят храна за семействата си.   Започвам с уточнението, че съветите и информацията в тази статия едва ли ще изчерпат всички възможни начини за приготвяне на месото с печене. Кулинарията е необятен свят и винаги има какво да се научи, да се изпробва и експериментира. Надявам се, че ще успея да добавям новите изпитани неща с течение на времето и ще допълвам споделеното досега.

Печеното пиле – вкусна, достъпна и любима храна.

Неоспорим факт е, че почти всички обичат печеното пиле и то често присъства на трапезата у всяко семейство. За да бъде вкусно, сочно, ароматно и топящо се в устата, е нужно да го приготвим правилно като следваме няколко основни съвета.

Изберете качествена птица с доказан произход

Колкото и често да сте чували този съвет, не го пренебрегвайте, защото начинът на отглеждане и хранене на птиците е от изключително значение за крайния резултат на ястието, което ще поднесете. Цялото пиле в зелената опаковка на „Градус“ ще ви спести съмненията и колебанията. Доверете му се. Ако направите компромис с качеството или цената на пилето, правите компромис и с резултата, който ще получите при печенето.

Да мариновам ли предварително месото?

Някои рецепти не се нуждаят от предварително мариноване и това дава гаранция за чист и семпъл вкус, но безспорно маринованото месо е по-вкусно и сочно, защото поема ароматите на съставките от маринатата. Обикновено в маринатата се съдържа киселина – бяло вино, лимонов сок, сок от нар, горчица… Може да мариновате както цяло пиле, така и порционни парчета или дори късчета месо, когато приготвяте шишчета например. Пилешкото месо се комбинира добре освен с бяло вино и с бира, а в по-специални рецепти към него може да бъде добавен и друг алкохол като ябълков сайдер например. Крехкото пилешко месо се маринова добре и със сок от цитруси –лимон или портокал, с  мед в комбинация от сухи или  свежи подправки. Киселината в маринатата прави месото по-крехко и скъсява времето за готвене. Мариновайте месото поне два часа. 

Какви подправки подхождат на пилешкото месо?

Изборът на подправки дава възможност за импровизации според предпочитанията в семейството, но, ако изберете риган, салвия, мащерка, пресен розмарин, копър или естрагон, няма да се разочаровате. Ако печете цяла птица, е добре да я овкусите старателно отвътре и отвън с черен пипер, сол, червен пипер, масло, лимонов сок или лимонова кора. Добра идея, гарантираща чудесен резултат, е да поставите във вътрешността на пилето  цели клонки от подправките, смачкани скилидки чесън, цял лимон надупчен на няколко места. Така ще си гарантирате сочно месо след изпичане. Може да подпъхнете свежи подправки под кожата на пилето върху гърдите заедно с чесново масло. Не забравяйте да подсушите хубаво пилето, преди да го овкусите и сложите да се пече – използвайте домакинска хартия или чиста кърпа, за да сте сигурни, че няма излишна влага и подправките са полепнали добре.
Не прекалявайте с подправките, понякога дори само сол и малко черен пипер са достатъчни, за да подчертаят естествения вкус на месото.

От хладилника във фурната – не!

Преди да пристъпите към печенето, дайте време на пилето да си почине на стайна температура  около 35-40 минути. Ако преместите месото директно от хладилника във фурната, ще увеличите времето му за готвене и то няма да се изпече равномерно.

Хрупкавата коричка

Убедете се, че солта, натрита в кожата на птицата, е достатъчно. Тя е важна за хрупкавата коричка. Старите готвачи съветват за хрупкава коричка пилето да се полива с бира по време на печеното. Можете и да напръскате леко почти готовата птица в края на готвенето с бира и да запечете.
По време на печене или в края на печенето може да поливате месото с отделената мазнина и сос, но поне 10 минути преди да е готово ястието, го оставете да се запече добре на горен реотан. Ако  обичате лъскава, хрупкава кожичка, приготви пилето на висока температура за по-кратко време (обикновено около 40 минути до час).

Почивката е важна!

Оставете изпеченото цяло пиле да си почине преди поднасяне. Не разрязвайте на порционни порции изпечената цяла птица веднага след изваждането и от фурната. Дори изгладнелите домашни любимци да нямат търпение, изчакайте поне 10 -15 мин, преди да им поднесете изпеченото месце. Времето за почивка веднага след изваждането от фурната е важно, за да могат соковете на пилето да се разнесат равномерно навсякъде.  Ако избързате с рязането, те просто ще изтекат и месото ще бъде по-сухо.

Със сос или без сос

Ако сте избрали хубаво, качествено пиле, по време на печенето от него ще се отдели количество мазнина, която е вкусна и може да се използва за направата на сос, с който да полеете порционните парчета. Затова не я отстранявайте. Ето и една идея – отделете по-голямата част от мазнината (отделена при печенето на птицата в тавата) в подходящ съд на загрят котлон и прибавете към нея 1-2 с.л. брашно. Бъркайте на среден огън докато сместа стане златиста. Добавете около 200мл бульон и бъркайте, докато сместа заври и се сгъсти. Подправете със сол или черен пипер, ако е нужно,  и вече имате сос, с който да поднесете изпеченото месо.
За да бъде още по-практично и лесно, поставете при печенето в тавата под пилето нарязани на едно парчета лук, пащърнак, моркови, картофи. Така зеленчуците ще поемат всички изтичащи от него аромати и вкусове, и едновременно с това ще бъдат подходяща топла гарнитура.
Пилето и маслото са добри приятели, затова използвайте масло.  Ако не сте покрили птицата, по време на печенето я поливайте с отделения сос – така месото и ще стане сочно и ароматно.

В какъв съд да печем?

От значение е и съдът, в който ще печете. Един от най-добрите избори е чугуненият  съд с капак – тава или тенджера. В тях месото става много крехко,  с хрупкава коричка. Махнете капака към края на печенето – това ще гарантира хрупкавата коричка.
Има различни начини за  печене на пиле – върху сол, поставено на бутилка, пълна  с бира, в кухненски плик за готвене, увито в хартия за печене, в йенски съд под капак, в глинен съд с капак, в чугунен съд. Ако използвате плик,  продупчете в него няколко дупчици, за да излиза част от парата.  Пилето може да се приготви и в по-съвременни уреди от типа на мултикукър или слоукукър.
Печете винаги в предварително загрята фурна. Добре е тавата с пилето да се завие с фолио или самото пиле да се покрие с бекон за първите 30 мин. След това отстранете фолиото и намалете фурната на 180’C за поне още 30 мин. Готовността се проверява като се пробие бутчето на птицата  с метално шишче –  трябва да излезе прозрачен сок (не кървав).
   Ако пилето е много едро, може да добавите с помощта на спринцовка разтопено масло в гърдите и бутчетата – така месото няма да бъде сухо. Това е добър съвет и при приготвянето на по-сухи меса – като на патица или пуйка.
Друг добър начин за изпичане на цяло пиле е да го напълните с ароматна плънка. Изберете рецепта и следвайте указанията. Плънките могат да бъдат най-разнообразни – с ориз, стафиди и гъби, с картофи, с хлебни билкови трохи и др. Ако процедирате по този начин ще спестите време за приготвяне на отделна гарнитура към месото. 

Придържайте се към тези съвети и радвайте семейството си с вкусна храна.

Автор: Нели Колева https: http://hranatazadushata.blogspot.com

Нели  Колева е от Казанлък. Завършила е българска филология и работи като учител няколко години. Днес тя е далеч от сферата на образованието и е ангажирана с работата си в семейния бизнес, който съпругът и създава.  През март 2011г. слага  началото на  блога си „Храна за душата“ (Food for the soul), в който тя обединява интересите си в областта на фотографията  и кулинарията.


Последвайте PRESSTV вече и в Telegram