Тръгваме на поход за бъдещето на България, заяви от Стара Загора Румен Радев

Румен Радев заяви, че е в Стара Загора тъй като тя е символ на свободата и саможертвата, и е важно да се помни нейната цена. Целта на регистрирата коалиция „Прогресивна България“ е да „демонтира олигархичния модел“. Радев призовава за единство и предупреди, че държавата не трябва да се оставя в ръцете на „търгаши“ Спомена, че листите за изборите се подготвят и ще бъдат обявени в срок, като благодари на партньорите, включително ВМРО, за подкрепата. Прогнозира натиск върху кандидатите, но заявява, че мисията изисква смелост. Ето и пълното изказване на Румен Радев

Първо, честит празник на всички българи! Благодаря на старозагорци за поканата да отбележим Националния празник заедно, да почетем нашите опълченци и воините от армията на Цар Освободител Александър II. Да покажем, че наши и чужди герои не дадоха живота си напразно. Да покажем наистина, че ние пазим паметта за тях и ценим свободата си.

Това е особено важно днес, когато световният ред се разпада пред очите ни. И българите трябва да осъзнаем, че за да съхраним Родината, децата си, домовете и нашето бъдеще, трябва да бъдем сплотени. Не трябва да се поддаваме на политически и всякакви други разделения. Не трябва да оставяме държавата в ръцете на търгаши, защото днес това е въпрос на оцеляване. И това е именно каузата на коалиция „Прогресивна България“, която ние регистрирахме вчера. Наистина, честит Празник на свободата на всички българи!

Разбира се, работим по листите. Ще бъдат обявени в законния срок. Искам да благодаря и на коалиционните партньори, които се включиха със своето име, със своята регистрация в тази важна мисия с две важни цели: да демонтираме олигархичния модел и да укрепим държавността, и да отворим пред България пътя за развитие като нормална, прогресираща европейска държава.

Разбира се, че ще има натиск върху всички. Той се усеща, но както казах, тази мисия изисква смелост, защото няма да бъде лесна, няма да бъде и безопасна. Но има достатъчно хора, които ще дадат всичко възможно, за да се отвори пътят за развитие на България.

Искам да благодаря на ВМРО, които вече заявиха своята подкрепа, и на всички други, които ще го направят, защото те ясно осъзнават своята отговорност. Имат трезва преценка, че тези избори поставят България пред два пътя: или „Прогресивна България“, или олигархията. Всяко отклоняване на гражданската енергия по някакви други междинни пътечки ще ни води до добре познатия блокаж от последните пет години. А това означава раздробен и немощен парламент, редовни правителства, превзети от олигархията с кратък срок на годност, или грозни „сглобки“, които отвратиха българите и убиха надеждата за промяна.

Така че ние от днес обявяваме, че тръгваме на поход за бъдещето на България и ние ще спечелим тези избори с ясното съзнание, че ще установим управление, което да установи ясни правила, еднакви за всички; което да защити публичните финанси и бизнеса от олигархията; да установи среда, в която да отбележим наистина един устойчив висок икономически ръст и да дадем гаранция за всеки българин за сигурност, за достойни доходи и за европейско бъдеще.

И когато говорим за свобода, когато говорим за конфликти – това, което става на юг от нас, е наистина много тревожно. Залогът за стабилността на Близкия изток – това е Иран да се откаже от своята ядрена и балистична програма. Той явно не иска. Явно решението е това да стане принудително, но ние трябва да отчитаме последствията от това решение. Защото опитът през последните десетилетия от конфликтите в Близкия изток показва, че всякаква едностранна военна интервенция без мандат на Организацията на обединените нации води до дълготрайна нестабилност, води до рискове. И Европа е най-потърпевша – и като увеличаване на цената на енергоносителите, което вече виждаме, като повишена инфлация, като повишена мигрантска вълна, като риск от тероризъм.

И в тази връзка, това, което е в момента вълнението на много българи за пребазирането на самолетните цистерни на летище „Васил Левски“ – трябва да е ясно, че всяко учение в съюзен формат се планира от предходната година и се залага в плановете за ученията за следващата година. Че месеци преди провеждането на всяко такова учение има инициираща планираща конференция, има след това основна, има и финална планираща конференция. И затова доскорошните управляващи трябва да дадат много ясен отговор на този въпрос: имало ли е такива конференции, как е планирано това учение? Българите трябва да знаят!

Освен това, сегашните управляващи трябва да дадат много ясен отговор: поискали ли са допълнителна защита от нашите съюзници? Какъв е рискът спрямо България, обективно преценен? Имаме ли готовност за повишена антитерористична готовност, за заплахи за охрана на нашата граница? Какъв е инфлационният риск? Какви мерки взема и ще трябва да вземе спешно нашето правителство

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *